
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 19.91 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Height | 10.41 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 250 V |
| Depth | 7.95 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2.54 mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 5 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | CSA |
| Orientation | Vertical |
| Operating Supply Voltage | 250 V |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 6 |
| ELV | Compliant |
| Connector Type | Header, Pin, Plug |
| Number of Positions | 6 |
| Number of Rows | 1 |
| Row Spacing | 5.08 mm |
| Housing Material | Polyester |
| Fastening Type | Friction |
| Connector System | Wire-to-Board |
| Contact Style | Straight |
| Contact Resistance | 10 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 250 V |
| Contact Current Rating | 5 A |
| Housing Color | Black, White |
| Plating | Tin |
| shrouded | Yes |
| Contact Mating Length | 5.08 mm |
| PCB Mounting Orientation | Vertical |
| PCB Thickness | 1.6002 mm |
| Tail Length | 3.56 mm |
| Plating Thickness | 6.3 µm |
| Contact Gender | Male |
| Mating Post Length | 5.1 mm |
| Contact Shape | Square |
| Underplate Material | Nickel |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Sealable | No |
| Mating Retention | With |
| Termination Post Length | 3.56 mm |
| PCB Mount Retention | With |
| PCB Mount Alignment | With |
Stock: 528
Distributors
pcbx
Unit Price$0.72555
Ext.Price$0.72555
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.72555 | $0.72555 |
| 10 | $0.61820 | $6.18200 |
| 25 | $0.58548 | $14.63700 |
| 50 | $0.55449 | $27.72450 |
| 100 | $0.52515 | $52.51500 |
| 300 | $0.49612 | $148.83600 |
| 500 | $0.46870 | $234.35000 |
| 1000 | $0.44632 | $446.32000 |
| 3000 | $0.42169 | $1265.07000 |
| 5000 | $0.39843 | $1992.15000 |
| 10000 | $0.37943 | $3794.30000 |
